top of page

URLA SANAT ROTASI ÜYELERİ

Alan pa

Alan pa, 2022 Temmuz ayında sanatsal kullanım alanına dönüşmeye başlayan,   Urla’nın merkezinde eski bir zeytinyağı fabrikası. Tiyatro gösterimi, dans, performans, atölye, film gösterimi, konser, sergi gibi etkinlikler düzenlemeye ve prova mekanı olarak kullanmaya uygun, disiplinler arası yaklaşıma sahip yeni bir sanat alanı. 

Yelaltı Mahallesi, Çilingir Çeşme Sokak no: 28 Urla, İzmir, Türkiye 

0554 502 55 90

kadropa@gmail.com

instagram: kadropa / alanpa

Alan pa unnamed.jpeg
BE Galeri1.jpg

BE Contemporary
Art Gallery

BE Contemporary Art Gallery Urla’da konumlanan mekanında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor. Galeri çağdaş sanatta yeni sorulara ve farklı bakış açılarına ışık tutuyor. Ziyaretçilere, üç katlı 120 m² iç mekan galeri alanına ek olarak, dış mekan sergilemeleri için kullanılan ve aynı zamanda ziyaretiniz esnasında keyifle dinlenebileceğiniz 24 m² bir bahçe ile Urla’da çağdaş sanatı temsil etmek için önemli bir alan sunuyor. 

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir, Turkiye

0232 754 21 95

www.be-contemporary.com

info@be-contemporary.com

Instagram: be.contemporary

Galeri Kırmızı

Atölye KIRMIZI'nın hikayesi, 2011 yılında, Urla - Sanat Sokağı'nda, küçücük Rum evinde başladı. 3 yıl boyunca, mutlulukla sürdürdüğümüz çalışmalarımızda, pek çok el yapımı dekoratif ürünler ürettik, dostlar biriktirdik. Daha sonra, Urla'nın Kuşçular Köyü'nde, bir keçi ahırının yeniden yapılandırılması ile inşa ettiğimiz, Atölye binamıza taşındık. Seramik fırınımızı aldık. Böylece seramik çalışmalarımıza ağırlık vererek, büyüklerle ve çocuklarla atölyeler düzenlemeye başladık. Aynı yıl, Atölye binamıza bitişik inşa ettiğimiz Galeri binamızda, 6 yıl boyunca resim, heykel, seramik, mozaik gibi sanatın pek çok farklı disiplininde  sergiler, konserler ve etkinlikler düzenledik. Artan ihtiyaçlar doğrultusunda, 2020 yılında özel olarak tasarlanan ve inşa edilen yeni Galeri ve Atölye binamıza, Urla-İçmeler Sahili'ne taşındık... "Ulaşılabilir Sanat" mottosu ile başladığımız Sanat Galerisi yolculuğumuzda, öncelikli hedefimiz, genç sanatçıların sanatseverler ile buluşmasını sağlamak ve böylelikle ülkemizde sanatın geliştirilmesine küçük de olsa bir katkıda bulunmaktır...

İçmeler mahallesi, 1001 sokak, No.64 Urla, İzmir, Türkiye

0 532 374 84 52

www.atolyekirmizi.com

info@atolyekirmizi.com

Instagram: atolye_kirmizi

kirmizi (3).jpg
Gru4.jpeg

Gru Art Gallery

GRU Sanat Galerisi 2021’in Şubat ayında Urla’da açıldı. Farklı disiplinlerden ve farklı estetik kaygılara sahip sanatçıların bir arada yer alabileceği bir koleksiyon oluşturmayı amaçlayan GRU, sanatta bağımsızlığı, çok sesliliği, paylaşılabilirliği destekleyen bir çağdaş sanat galerisi olarak kuruldu. 21. Yüzyılın ilk çeyreği biterken, sanatı, güncel pratiklerin geçmişle olan bağlarını akılda tutan, günümüz dinamikleri üzerine düşünen ve yenilikçi bir perspektiften ele alıyor. Sanatçıların bağımsız üretimlerini sürdürebilmeleri için gerekli maddi koşulların sağlanmasına ve sanatta erişilebilirlik kavramına yaklaşımında, GRU sanatsever ve sanatçı dostu bir galeri işleyiş yapısını prensip ediniyor. GRU, lokal adresi Urla’da çağdaş sanatın bölgedeki izleyiciyle buluşabildiği ve nitelikli sanat eserlerinin sergilendiği bir mekan oluşturmuş olmaktan mutluluk duyuyor.

Yenice Mah., Park Sok. No: 8/4-5 Urla, İzmir,Türkiye

0 531 261 70 04

www.gruartgallery.com

info@gruartgallery.com

Instagram: gruartgallery

Mimas Sanat Evi

Yerlisi olduğumuz ve gönül verdiğimiz Urla ilçesi Barbaros Köyü ‘nde ve çevresinde bazı sosyal sorumluluk projelerinin mimarı ve katılımcısı olarak uzun zamandır faaliyet göstermekteyiz. Bölgemizin kültür-sanat turizmi açısından gelişimine katkı sağlamak için özel bir girişim ile de var olmak istedik. Bölgemizde son yıllarda gelişen kültür turizmine yönelik faaliyetlerin içerisinde yer alarak, katkı sağlamak ve bu faaliyetlerle birlikte sanat turizmini desteklemektir. Dolayısı ile bölgede özgün sanatsal ürünler ortaya çıkabilir, kültür-sanat turizmi gelişerek, köylerimiz bu yönde markalaşabilir. Böylece ekonomi canlanarak, yerli halk için yeni istihdam olanakları sağlanabilir. Bölge ve bölge kültürü ile ilgili, yerel sanatçıların eserlerini ve/veya bölgeyi konu alan sanat ürünlerinin üretimini, sergilenmesini ve satışını sağlamayı hedeflemekteyiz. Diğer yandan açık hava sergileri, sokak gösterileri, doğada ve mekânlarda kalıcı sanatsal eserlerin oluşturulması gibi etkinliklerle sanatı günlük yaşamın içine dâhil etmeyi planlıyoruz. Yerel kültür, sanat ve zanaat dalları ile kişisel gelişime yönelik atölye çalışmaları yapmayı. Söyleşiler ve etkinlikler düzenlemeyi, sanat-sanatçı ve halk arasında pratik interaktif bir ilişki kurdurmayı tasarlıyoruz.

Barbaros, 7026. Sk. No.9/A, 35430 Urla, İzmir/Türkiye

0532 630 5222

www.mimassanat.com

merhaba@mimassanat.com

Instagram: mimassanat

mimas1.jpg
köstem1.jpg
köstem1.jpg

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Köstem Zeytinyağı Müzesi, İzmir'in Urla ilçesinde, Uzunkuyu Köyü'nde yapımı tamamlanmak üzere olan "Dünyanın en büyük zeytinyağı müzesi" kompleksidir. Müze kurulurken yapılmak istenen , ülkemizde bugüne kadar kurulmuş bulunan tüm zeytinyağı ezme sistemlerinin 1/1 ölçekte müze içinde yer almasını sağlamak ve yurt dışındaki çok gezilen zeytinyağı müzeleri içinde genellikle hemen hiç bahsedilmeyen ülkemiz, özellikle Ege ve Urla Yarımadası zeytinciliğinin ve kültürünün aslında neleri içerdiğini göstermektir. Bu kapsamda planlama çalışmaları yapılmış ve bu plan doğrultusunda müze oluşturulma çabaları sürmüştür. Son yıllardaki müzecilik düşünce akımları doğrultusunda , özellikle eğitim fonksiyonunun ve öğrenme fonksiyonunun ön plana çıkmasını sağlayacak bir sistematiğin kurulması çabalanmıştır. Müzenin bir enstitü gibi çalışması planlanırken, çevresine ,içinde bulunduğu yerel halka ve köylere nasıl fayda sağlanır düşüncesi de planlama döneminde ortaya konmuştur. Tüm bu düşünceler ışığında müze kurulumundaki planlama bu yönde bir çok bölüm içermektedir. Müze bahçesinin peyzajı düzenlenirken bir arberatum oluşturma mantığı içinde bölgede ve yerel toprakta yetiştirilebilen tüm ağaç türleri müze bahçesine dikilerek 500 üzerinde ağaç dikimi yapılmıştır. Bununla da çocuklara doğayı sevdirmek, doğa kültürlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Müzenin arka bahçesinde zeytin ağacı koleksiyonu oluşturulmuş, özellikle Ege bölgesi zeytin türleri ile dikimi yapılan diğer Anadolu zeytinciliği türleri de bu koleksiyonda toplanmıştır.

Eski İzmir Çeşme Yolu üzeri

Jandarma karşısı No: 8, Uzunkuyu, Urla, İzmir, Türkiye

0537 911 23 23

www.kzmurla.com

info@kzmurla.com

Instagram: kzmurla

Klazomenai

12 İon kentinden biri olan Klazomenai’nin buluntuları; Karantina Adası,karşısındaki Limantepe höyüğü Ayyıldız ve Cankurtaran tepelerinin etekleri arasında bulunmaktadır. 1950 yılında Ekrem Akurgal tarafından tespit edilen antik kentin kazı çalışmalarına, 1979 yılında Güven Bakır tarafından başlanmıştır. 1980 yılından 2018 yılına kadar Prof.Dr. Hayat Erkanal’ın başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Arkaik ve Klasik Çağlar, Geç ve Erken Tunç Çağı buluntuları bizi bölgenin 4000 yıllık tarihini yansıtmaktadır. Antik dönemin şehircilik anlayışı, sosyo-ekonomik yaşamına dair önemli bilgiler sunan Klazomenai, bilinen en eski tarihli zeytinyağı işliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

klazomenai-antik-kenti-zeytin-isligi.jpg
bottom of page